Kampanja „Mart – mjesec borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u osnovnim i srednjim školama Tuzlanskog kantona“ pokrenuta je od strane Ministarstva obrazovanja i nauke TK, s ciljem da se kod učenika razvije razumijevanje šta je to vršnjačko nasilje te vještine i otpornost na ovaj problem koji je prisutan, ne samo u našoj zemlji, nego u čitavom regionu.
Tim povodom, u periodu 7. 3. - 25. 3. 2024. godine, u JU Mješovitoj srednjoj školi Srebrenik pokrenuto je niz aktivnosti i programa koji se odnose na edukacije i podizanje svijesti, promovisanja kulture poštovanja te razvoja vještina socijalne interakcije, s težnjom da se istakne vrijednost i važnost prijateljstva u odnosu na pojavu nasilja u školama.
Učenici, profesori i pedagozi naše škole bili su učesnici i realizatori sljedećih aktivnosti:
- U periodu od 7. 3. do 15. 3. 2024. godine realizovan je literarni, foto i likovni konkurs pod motom „Kako vidiš prijateljstvo“ u čijoj realizaciji su učestvovali profesori bosanskog jezika i književnosti, likovne kulture, bibliotekarka škole te vođe školskih sekcija (literarna, likovna, fotografska i novinarsko – fotografska).
Odlukom komisije proglašeni su najbolji radovi sljedećih učenika:
Literarni rad: 1. mjesto Anela Duranović IV G, 2.mjesto Ema Mustafić IV ET, 3. mjesto Ema Borić I MED
Likovni rad: 1. mjesto Isa Jukić I UG, 2. mjesto Eldina Delalić II MED i Lejla Salihbašic II PPT, 3. mjesto Negrin Halilović IV MTKP
Fotografija: 1. mjesto Nejra Ibrahimović II PPT, 2. mjesto Ema Mustafić II ET, 3. mjesto Manuela Kešetović II FR
- Izrada školskog promotivnog plakata, logotipa za našu školu povodom kampanje „Mart – mjesec borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školi“. U realizaciji ove aktivnosti učestvovali su voditelji školskih sekcija (likovna i informatička) i bibliotekarka škole.
- U periodu od 7. 3. do 15. 3. 2024. godine snimljen je kratki videouradak - borba protiv nasilja pod nazivom „Nasilje rađa nasilje“ u čijoj realizaciji su učestvovali članovi frizerske sekcije i profesori Esmir Ćudić, Armin Tufekčić i Sadil Mehmedović.
- U periodu 11. 3. – 15. 3. 2024. godine realizovane su pedagoške radionice na časovima odjeljenske zajednice, u odjeljenjima I PPT, I MTCNC, I AM, I VMV, II EKT, II VMV, II FR, II ELE sa temama: „Otpor pritisku vršnjaka“, „Asertivnost“, „Etiketiranje“ i „Komunikacija“. Radionice su pripremile i realizovale pedagogice Elvira Isaković i Jasmina Kešetović.
- Dana 22. 3. 2024. godine učenici - predstavnici Vijeća učenika naše škole posjetili su Centar za mentalno zdravlje JU Doma zdravlja Srebrenik te prisustvovati edukativnom predavanju na temu „Socijalna anksioznost“.
- Dana 25. 3. 2024. godine predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona posjetili su našu školu te održali edukativno predavanje na temu „Međuvršnjačko nasilje“ za učenike I BR/PVC, I ZAV, II ELE i III MTKP.
- Tokom mjeseca marta na časovima odjeljenske zajednice, u odjeljenjima I UG, IIUG i III PPT realizovane su radionice na temu „Nasilje“, s ciljem osvještavanja učenika o problemu nasilja u školama te primjeni nenasilne komunikacije i ponašanja u društvu.
Osim radionica, učenici su bili kreativni i u izradi panoa na temu nasilja, koji su izloženi u holu škole, za čiju realizaciju su zasluženi članovi sekcije „Bezbjednost saobraćaja i saobraćajna kultura“ te odjeljenje II razreda ekonomske škole.
- Izrada kratke reportaže o svim dešavanjima i aktivnostima u našoj školi tokom mjeseca marta – „Mjesec borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školi“, u čijoj realizaciji učestvuju profesori Armin Tufekčić, Esmir Ćudić te vođe fotografske i novinarsko – fotografske sekcije, Jasnela Moranjkić Mustafić i Velida Smajlović.
Sa navedenim aktivnostima i programima naša škola je svako odgovorila pozivu kampanje „Mart – mjesec borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školi“ uz isticanje cilja programa, a to je promicanje tolerancije i prevencija svih oblika međuvršnjačkog nasilja.
U organizaciji i realizaciji navedenih aktivnosti učestvovali su: profesorice Sabina Jašarević, Almira Zahirović, Jasnela Moranjkić Mustafić, Velida Smajlović, Nasiha Avdić, Edina Bešić, Arijana Džinović, Nirmela Halilović, Elma Kešetović, Amira Jukić, Aida Djedović, Aida Muminović i Alisa Barčić Okić; profesori Esmir Ćudić, Armin Tufekčić, Sadil Mehmedović i Nermin Mašić; bibliotekarka Željka Banović, pedagogice Elvira Isaković i Jasmina Kešetović te menadžment škole.